Solucanlar yağmurdan sonra neden yüzeye çıkar?


yağmur-sonrası-solucan

Toprak solucanları şiddetli ve uzun süreli bir yağmurdan sonra yüzeye çıkarlar. Peki bunun sebebi nedir? Toprağın altına sızan yoğun su nedeniyle boğulmamak için mi yoksa daha hızlı yol almak ve avcılardan korunmak için mi? İşte toprak solucanları neden yağmurdan sonra yüzeye çıkarlar sorusunun cevabı...


Şiddetli veya uzun süren bir yağmurdan sonra toprak solucanlarının yüzeye çıktığını görürüz. Solucanların yağmur esnasında toprağın altına sızan yoğun su nedeniyle boğulmamak için dışarı çıktıklarına dair yanlış bir algı var.


Fakat derileri üzerinden oksijen soluyarak karbondioksit üreten bu canlıların, bilinenin aksine hayatta kalmak için nemli bir deriye ihtiyaçları var. Solucanlar su altında günlerce hayatta kalabilirler. Yani yağmur nedeniyle boğulmaları söz konusu değil. Nem ihtiyacı onlar için yaşamsal önem taşıdığından hava kuruyken yüzeye çıkamıyorlar. Ancak yağmur sonrasında dışarıda yeterince nem olduğu için dışarı çıkmak bir risk taşımıyor.

Toprağın üstünde, altında olduğundan daha hızlı hareket edebildikleri için dışarıda yeterince nem varsa yüzeye çıkmayı tercih ediyorlar. Ayrıca yağmur damlalarının toprağın üstünde yarattığı titreşimler, solucanları avlayan köstebek gibi canlıların yarattığı titreşimlere benziyor. Solucanların kimi zaman böyle avcılardan kaçmak için de kendilerini yüzeye attıkları biliniyor. Dolayısıyla çevrede avcıların olduğunu sanıp yanılarak da toprağın üstüne çıktıkları oluyor.


Kaynak: acikve.net

#solucan #yağmur #topraksolucanları

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square