Belediye solucan gübresini farklı bir ürün üzerinde denedi.


kırmızı-kaliforniya-solucanı-gübresi-eskişehir

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Solucan Gübresi Üretim Tesisi, Güvercin Köy ve Arıköy gibi birbirinden özel projelere de imza atıyor. Solucan gübresi üretim tesisi

Belediye tarafından tamamlanan projelerden biri de Solucan Gübresi Üretim Tesisi Projesi. Odunpazarı'nda yer alan tarım alanlarında toprak iyileştirme çalışmaları yapmak ve çiftçiye yüzde yüz organik olan solucan gübresi kullanım alışkanlığını kazandırmak amacıyla kurulan Solucan Gübresi Üretim Tesisi Yukarı Çağlan Mahallesi'nde bulunuyor.

4 bin 550 metre kare açık alana sahip olan arazide 250 metre kare kapalı alana kurulan Solucan Gübresi Üretim Tesisi, arazi toplulaştırması kapsamına alınan bölgede alan 2018 yılı Ağustos ayında tamamlanacak olan toplulaştırma sonrasında bin 9 bin 750 metre kareye çıkarılacak.

Temmuz ayında 500 bin adet Kırmızı Kaliforniya solucanı (eisenia foetida) ile solucan üretimine başlayan Solucan Gübresi Üretim Tesisi, Aralık ayı itibariyle 3 milyon adet solucana ulaşılmıştır. Bu ölçekte bir üreme hızına ise daha önce kayıtlarda rastlanmadı. Solucan gübresi ilk defa buğday üzerinde denendi

Odunpazarı Belediyesi, Solucan Gübresi Üretim Tesisi ile solucan gübresi üretmek isteyen vatandaşların dikkatini çekti. Eskişehir başta olmak üzere, Tekirdağ, Kars, Samsun, Kıbrıs, Şanlıurfa, Gaziantep gibi illerde solucan gübresi ile ilgilenen vatandaşlar, Solucan Gübresi Üretim Tesisi hakkında bilgi almak için Odunpazarı Belediyesi'ne başvuruda bulundu.

Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü bir ilki daha hayata geçirdi. Çoğunlukla meyve ağaçları ve seracılıkta denenerek yüksek verim artışları gözlenen solucan gübresi, Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Kalkanlı Mahallesi'nde oluşturulan demonstrasyon alanında ilk defa buğday üzerinde denendi.

http://www.hurriyet.com.tr/ciftci-ve-hayvan-dostu-belediye-40686816

#solucan #kırmızıkaliforniyasolucanı #solucangübresi #solucaneskişehir #eiseniafoetida

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square