Kayseri 'Vermikompost Çalıştayı'


Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından Kayseri'de yürütülen 'Kadın Çiftçiler Vermikompost Üretiyor' Projesi kapsamında İl Müdürlüğümüzce 'VERMİKOMPOST ÇALIŞTAYI' düzenlendi.

09 – 11 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenen çalıştayın açılış törenine Vali Yardımcımız Erdoğan AYGENÇ, İl Müdürümüz Özkan KAYACAN, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İhsan KELEŞ, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Doğan IŞIK, Çeşitli Üniversitelerin Öğretim Üyeleri, Bakanlık personeli, diğer illerde vermikompost üretimi yapan üreticiler, Melikgazi ve Kocasinan Belediyesi Ziraat ile İlgili Birim Temsilcileri, Resmi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ile ilimiz proje yürütücüleri katıldı.

Açılış programı 'Kadın Çiftçiler Vermikompost Üretiyor' Projesi kapsamında ilimizde yapılan çalışmaları içeren sinevizyon gösteriminin ardından açılış konuşmaları ile devam etti.

Çalıştayın 09 Aralık tarihinde yapılan ilk oturumu Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr Ayten NAMLI'nın başkanlığında Üreticilerin karşılaştıkları yasal zorluklar ve çözüm yolları konusundaki görüşlerinin aktarılması ile gerçekleşti. Bu oturumda vermikompost üreticilileri Dr. Cezmi SADAY (Aydın), Yaşar ÇELİK (Ankara), Kaşif BATTAL (Ankara), Lütfü BARDAKKIRAN (Kahramanmaraş), Mert KARAHAN (Kayseri), Ahmet ÇAYIR (Kayseri) konu ile ilgili görüşlerini bildirdiler.

Çalıştayın 10 Aralık tarihinde yapılan ikinci oturumunda vermikompost üretimi mevzuatının değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütüldü. Bu oturuma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr Ayten NAMLI'nın başkanlığında; Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Yurdagül ŞİMŞEK ERŞAHİN, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Korkmaz BELLİTÜRK, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Şüheyda HEPŞEN TÜRKAY, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Selçuk GÖÇMEZ; Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığı'ndan Veteriner Hekim Durmuş KAHVECİ, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanlığ'ndan Ziraat Mühendisleri Yaşar ORHAN, Esin MERTOL, Elifgül SELETLİ, vermikompost üreticileri , İl Müdürlüğümüz proje yürütücüleri ile teknik elemanlar katıldı. Oturum öğretim üyeleri ile Bakanlık personeli sunumları ve konu üzerindeki tartışmaları yapılarak tamamlandı.

Çalıştayın 11 Aralık tarihinde yapılan üçüncü oturumunda çalıştay sonuç bildirisi hazırlanarak onaylandı.

Çalıştay, çalıştaya katılımlarından dolayı Kayseri Plaket Ormanı'na katılımcılar adına dikilen fidanların sertifikaların sertifika töreniyle sona erdi. Çalıştay sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Kaynak: www.kayseri.tarim.gov.tr

#kırmızısolucangübresi #kırmızıkaliforniyasolucanı #ankara #ankarasolucan #solucangübresi #solucan

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square